Čas branja: 3 min

September je obdobje, ko se poslovimo od poletja in zagrizemo v nove projekte. Hkrati se mnogo otrok vrne v šolske klopi, kjer se bodo nekateri prvič srečali s tujim jezikom ali spoznali abecedo. Kot nalašč imamo prav septembra tri različne jezikovne praznike, in sicer 23. septembra mednarodni dan znakovnih jezikov, 26. septembra evropski dan jezikov in 30. septembra mednarodni dan prevajanja.

Sposobnost jasnega izražanja je v današnjem vse bolj povezanem svetu nujna, še posebej ključna pa je v uradni komunikaciji in na specializiranih področjih, kot sta medicina in farmacija, kjer prostora za nesporazume in nejasnosti ni. Da bi proslavili moč in pomen komunikacije, smo pripravili seznam še nekaterih praznikov na področju jezika in njegove družbene vloge, ki so morda manj znani, a zato nič manj pomembni.

Svetovni dan brajice

Datum: 4. januar

Dan je posvečen izumitelju brajice oziroma Braillove pisave Louisu Braillu, ki je tako slepim in slabovidnim omogočil branje in pisanje. Namenjen je ozaveščanju o dostopnosti do informacij in boljši vključitvi ljudi z okvaro vida v vsakdanje življenje. Verjetno ste že opazili, da je na vseh škatlicah v vašem predalu z zdravili vtisnjena brajica. Smernice Evropske agencije za zdravila predpisujejo, da morajo biti vsi ključni podatki o zdravilu, kot sta ime in jakost, na škatlici navedeni tudi v brajici. Dostop do etiket za zdravila in z njimi povezanih gradiv v brajici je nujen, da lahko slepi in slabovidni samostojno poskrbijo za lastno zdravje.

Mednarodni dan maternega jezika

Datum: 21. februar

Unesco je leta 1999 razglasil mednarodni dan maternega jezika, da bi spodbujal raznolikost in večjezičnost. Je dan spomina na študentsko gibanje za priznanje bengalščine kot maternega jezika v Bangladešu leta 1952. Ne glede na to, koliko jezikov se naučimo in obvladamo, ima materni jezik v našem življenju posebno vlogo. Je sredstvo, s katerim najlažje pristopimo do razumevanja in izražanja tudi najzahtevnejših konceptov, zato v zdravstvu sporazumevanje v maternem jeziku lahko pomeni pomembno razliko pri natančnosti diagnoze, splošni kakovosti oskrbe ter nenazadnje sodelovanju bolnic in bolnikov.

Dnevi ZN, posvečeni jezikom

Združeni narodi šestim uradnim jezikom posvečajo vsakemu svoj dan. To so angleščina (23. april), arabščina (18. december), francoščina (20. marec), kitajščina (20. april), ruščina (6. junij) in španščina (23. april). Navedeni dnevi spodbujajo večjezičnost in kulturno raznolikost v organizaciji ter poudarjajo, da je jezik ključ, ki odpira vrata po vsem svetu.

Dan reformacije

Datum: 31. oktober

Dan reformacije je državni praznik in dela prost dan v Sloveniji. Posvečen je verski reformi, ki jo je leta 1517 sprožil Martin Luther. Pomemben vidik reformacije je bil prevod Svetega pisma v ljudske jezike, da bi bila verska besedila dostopna širšemu prebivalstvu. V Sloveniji se na ta dan spominjamo tudi Primoža Trubarja, ki je leta 1550 izdal prvi knjigi v slovenščini ter s tem pomembno prispeval k slovenskemu jeziku in literaturi. Trubar sicer ni tisti, ki je prvi v slovenščino prevedel celotno Sveto pismo. To je bil Jurij Dalmatin, ki je prevod izdal leta 1584.

Raznolikost jezikov po vsem svetu sestavlja pisan mozaik kultur in idej. Ti posebni dnevi nas opomnijo, kako pomembno je ohranjati jezikovno pestrost in kako bistvena je vloga prevajalskega poklica pri premoščanju komunikacijskih vrzeli. Zaradi prevajanja imamo dostop do ogromne zakladnice neprecenljivega znanja, ki ga lahko uporabimo za krepitev medsebojne povezanosti in razumevanja. Alamma lahko tudi vam pomaga zgraditi jezikovne mostove ter navezati stike s strankami in poslovnimi partnerji po vsem svetu. Pišite nam na info@alamma.eu.